روحانی: امسال بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی افتتاح می‌شود


رئیس‌جمهور گفت: مصمم هستیم امسال و ماه‌های اول سال آینده بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح کنیم.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (پنج شنبه) در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعیت هلال احمر که به صورت تصویری (ویدئو کنفرانس)، برگزار شد، گفت:: بسیار خوشحالم که امروز طرح‌هایی انجام شد که موجب رفاه و آسایش مردم به ویژه در این شرایط خاص که ما در حال مقابله و جنگ با یک ویروس خطرناک به نام کرونا هستیم.

وی تاکید کرد: علی رغم همه فشارهای اقتصادی، روند توسعه بهداشت در سال ۹۹ نه تنها کاهش نیافته است، اعلام کرد: مصمم هستیم امسال و ماه‌های اولیه سال آینده بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستان را افتتاح کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نیاز ما به تخت بیمارستان‌ها بیش از پیش از روزها و سال‌های قبل احساس می‌شود، افزود: دولت تدبیر و امید طرح تحول سلامت را به عنوان یک اولویت مهم، تا آخرین روزهای خدمت خود مد نظر دارد.

روحانی با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت که در تاریخ کشور باقی خواهد ماند، تلاش و پیگیری دولت، بخش خصوصی و همه مردم برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها است، اظهار داشت: اگر ما بازسازی و نوسازی تخت‌های بیمارستانی و همچنین ایجاد تخت‌ها را در کنار هم قرار دهیم، متوجه می‌شویم که به اندازه کل کار درمانی انجام شده در طول تاریخ ایران تا سال ۹۲، در این ۷- ۸ سال کار انجام شده است که تکمیل نیز می‌شود و این موجب شادمانی ما است.

وی با بیان اینکه آنچه در بخش درمان مهم است، بخش نیروی انسانی است، تاکید کرد: این نیروی انسانی است که خوب می‌فهمد و خوب درس می‌خواند و مهارت کسب می‌کند و در روز سختی‌ها فداکاری می‌کند و خود را آماده می‌کند تا مردم سالم بمانند و جان خودش را فدای مردم می‌کند.

رئیس جمهور گفت: درود می‌فرستیم به همه پرستاران، پزشکان و کادر درمانی و طلب علو درجات برای همه شهیدانی داریم که در این دوران هفت ماهه جان خودشان را فدای سلامت ملت عزیز ما کردند.

روحانی با بیان اینکه ما امروز در کنار سخت‌افزارها شاهد یک تحول بزرگ در بخش درمان و بهداشت هستیم، گفت: من بیمارستان، تخت، مراقبت‌های ویژه و تجهیزات و همه را جزو سخت‌افزار می‌دانم و آنچه مهم است فناوری‌ها، دانش و علم است که دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان ما می‌سازند که بخش نرم‌افزاری را تشکیل می‌دهد.

وی تاکید کرد: امروز در زمینه کرونا به طور شبانه‌روزی در کشور، در یک بخش برای درمان بیماران و در بخش دیگر در زمینه تحقیقات، هم برای داروی شفابخش که در آینده در اختیار پزشکان قرار گیرد و هم واکسن مورد نظر که می‌تواند از عزیزان ما در سراسر کشور حراست و حفاظت کند، تلاش می‌شود.

رئیس جمهور همچنین ضمن تشکر از بخش خصوصی، اظهار داشت آنها در کنار بخش دولتی فعال هستند و این کار بسیار ارزشمند و مهم است.

روحانی با اشاره به فعالیت جمعیت هلال احمر در کشور، گفت: این خانه‌های هلال که امروز هزار و ۴۰۰ عدد از آن‌ها افتتاح شد برای امداد و نجات و حوادث غیر مترقبه بسیار مهم است. اگر خانه‌های هلال ما در سراسر کشور بتواند آموزش‌های ابتدایی و کمک‌های اولیه را به جوانان، دانشجویان، دانش آموزان و خیران ما یاد بدهد در روز سختی و مبادا می‌بینیم قبل از آنکه امدادگر رسمی ما برسد، همه مردم آن شهر یا روستا امدادگر هستند و وارد صحنه می‌شوند.

وی افزود: اردوگاه‌های هلال احمر هم برای جوانان در فصل تابستان می‌توانند برنامه‌ریزی داشته باشند و به آن‌ها مهارت‌های لازم را بیاموزند. این اردوگاه‌ها می‌تواند علاوه بر آموزش نیازمندی‌ها برای جوانان نشاط ایجاد کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه درست است که در بهداشت و درمان مردم، پزشک و کادر درمان و همچنین دارو و امکانات تشخیصی مهم است، اما فرهنگ مردم اولین مسئله است، گفت: مردم باید در فرهنگ زندگی خود بهداشت را بیاموزند و به آن عمل کنند تا بتوانیم با افتخار بیشتر ماه‌های پرخطر پیش رو در پاییز و اسفند را که با مشکلات احتمالی بیماری کرونا و آنفلوآنزا همراه خواهد بود، پشت سر بگذرانیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *