روحانی: فایل صوتی ظریف دزدیده شده /میدان و دیپلماسی، مقابل هم نیستند


رئیس جمهور گفت: درست است قاتل سردار سلیمانی، ترامپ بود اما کسی که تحریک کرد تا این اقدام تروریستی انجام شود، صهیونیست ها بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: امام حسن (ع) را باید امام صلح، صبر و وحدت امت اسلامی بدانیم. امام حسن مجتبی (ع) در شرایط سختی بار امامت و خلافت را توامان برعهده گرفت. وقتی بی‌وفایی عده‌ای از یارانی که به زبان خود را از دوستداران می‌دانند و در عمل خود را عقب می‌کشند و در مسیر ایستادگی نیستند، چه مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

رییس‌جمهوری ادامه داد: امام خمینی (ره) درباره امام حسن مجتبی (ع) جمله‌ای دارد مبنی بر اینکه شرایط سخت بعد از مولا علی ابن ابی طالب (ع)، دوران امام حسن (ع) و حتی حادثه کربلا به دلیل مقدس‌مآبان احمق در نهروان بود، یعنی عده‌ای مقدس‌ماب که در ظاهر اهل نماز و دعا بودند اما با جهالت و نادانی برابر مولا ایستاده و در نهروان شمشیر کشیدند.

روحانی افزود: امام بزرگوار می‌گوید که اگر نهروان نبود این مشکلات زمان امام حسن (ع) و حادثه کربلا اتفاق نمی‌افتاد.  وظایف ما بسیار سنگین است. همه افرادی که خودشان را علاقه‌مند به کشور و انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند، باید حواس‌شان را جمع کرده و در مقاطع حساس تاریخی باید به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر، ایرنا و فارس بخوانید؛

* آنچه برای امام حسن (ع) مهم بود مصلحت، وحدت و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین (ع) مهم بود، این بود که امت اسلامی در مسیر اسلامی و حق حرکت کند و انحرافی ایجاد نکند. امام حسن (ع) مبارزه کرد که وحدت و اصل امت اسلامی باقی بماند و امام حسین (ع) جنگید که امت اسلام انحراف پیدا نکند یعنی یک هدف را در دو مسیر دنبال کردند.

* وقتی شرایط جامعه سخت می‌شود و به صبر و تحمل یا مبارزه و شمشیر نیاز می‌شود، قرآن مجید می‌فرماید خداوند به برخی امت‌ها و ملت‌های مسلمان دو بار اجرا می‌دهد به دلیل صبر، ایستادگی و مقاومت‌شان.

*{ با اشاره به تهمت‌هایی که به امام حسن (ع) بعد از پیمان صلح}: آن همه حرف ناروا به امام حسن (ع) زده شد و ایشان خم به آبرو نیاوردند. صلح سخت‌تر از جنگ است. ظاهرش این است که جنگ سخت‌ است ولی سختی جنگ کوتاه است اما صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد. زخم زبان‌ها است که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌ها است.

* این کار برای امام حسن (ع) هم شد و حتی بعد از جنگ، برخی از یاران امام حسن (ع) حرف‌ها و سخنانی زده شد و به ایشان گفتند، تو ما را ذلیل کردی و عزت ما از بین بردی و امام صبر و تحمل کرد.

* گاهی حرف‌های خیلی تند و ناروا بیان می‌شود اما پاسخ حرف‌های ناروا گاهی جملات مودبان قشنگ است که زشتی‌ها را با این آب پاک و زلال بشوییم و در راه خدا انفاق کنیم.

* امروز در جامعه ما هر روز دشمنان ما یک داستانی را می‌سرایند و می‌خواهند جامعه ما را مشغول کنند و وحدت جامعه ما را برهم بزنند یعنی همان هدافی که امام مجتبی (ع) برای آن ایستادگی کرد که امت واحده اسلامی در برادری و وحدت کنار در هم قرار بگیرد.

*{ با اشاره به پخش تقطیع شده فایل صوتی از گفت و گوی وزیر امور خارجه در شبکه ضد ایرانی}: این اقدام توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسر آن ضداسلام و ضدایران است و پول آن را عربستان سعودی تامین می‌کند، انجام شده و همه این را می‌دانند.

*{ واکنش به پخش فایل گفتگوی وزیر امور خارجه}: دزدیدن یک نوار مساله ای هست که باید مورد بررسی قرار بگیرد؛این نوار درست در مقطعی که وین در حال به نتیجه رسیدن است منتشر کردند تا وحدت داخلی برهم بزنند.

* میدان و دیپلماسی، مقابل هم نیستند، اینکه گفته شود یا میدان و یا دیپلماسی حرف دقیقی نیست

*  انسان‌هایی که دروغ و راست را به هم می‌بافند برای اینکه در جامعه ایجاد اختلاف کنند و جامعه را از بین ببرند. گروهی را در برابر گروهی قرار بدهند. الان دوران عصبانیت رژیم صهیونیستی است، دوران عصبانیت ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکاست. آنها می‌بینند مسیری را که پیش‌بینی کرده بودند به هم خورده است.

* در داستان ترامپ، چرا ترامپ در دام افتاد؟ ترامپ تنها رییس جمهور آمریکایی بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد حالا روسای جمهور دیگر آمریکا هم با صهیونیست‌ها دوست بودند و حمایت می‌کردند اما هیچ کدام مزدور نبودند، و ترامپ مزدور آنها شد.

* ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد، کسی که ترامپ را تحریک کرد که از برجام خارج شود رژیم صهیونیستی بود، در ماجرای قدس که پایتخت‌ها به قدس منتقل شود، این جنایت را صهیونیست‌ها انجام دادند و این مزدور آنها بود.

* شهادت سردار سلیمانی کار صهیونیستها بود درست است عامل ترامپ است اما آنها در پشت صحنه او را تحریک می‌کردند. بعضی‌ها یادشان نیست که نه تنها کربلا و نجف خطر بی حرمتی به اهل بیت بود اما  بغداد هم در خطر بود.

* ۱+۴ و حتی آمریکایی‌ها فهمیده‌اند باید تسلیم ایران شوند. من به عنوان کسی که از اول در پرونده هسته‌ای ایران بودم؛ (می‌گویم) این مسیر دشوار با ایستادگی دیپلمات‌ها و یک فرد آشنا به این مسائل یعنی دکتر ظریف توطئه صهیونیست‌ها را شکاندیم. حالا در این وسط باید یک موضوعی علم کنند. دزدیدن یک سند و نوار برای همین است. درست در مقطعی که وین در اوج موفقیت است این را منتشر می‌کنند. 

* دولت در سال آخر و ماه‌های آخر معمولا دستاوردها را در کتابی ثبت و ضبط می‌کنند. اینکار را دولت دوازدهم هم شروع کرده است. ۷ جلد کتاب به زودی و یک جلد بعدا به عنوان روزشمار منتشر می‌شود. سه جلد تحت عنوان جهش تولید و سه جلد هم تحت عنوان دستاورد منتشر خواهد شد. این یکی از افتخارات است که مسئولین می‌تـ‌وانند آزادانه نظر خود را بدهند.

* در تمام عالم اختلاف نظر در همه کشورها بین مسئولین وجود دارد. در این فایل چند نکته است. اولا قرار بوده این فایل محرمانه باشد و بخشی از آن منتشر شود و بقیه برای استفاده مسئولین بماند. اینجا یک سرقتی اتفاق افتاده و فردی یا گروهی این فایل را سرقت کرده‌اند. 

* کسی تقصیری کرده و قصوری کرده باید قاطعانه با او برخورد شود. وزارت اطلاعات مسئول بررسی این موضوع است. دوما برخی مطالب نظر دولت و رئیس جمهور نیست. من ۳۲ سال در شورای عالی امنیت ملی بوده‌ام. خیلی از این مسائل را مردم نمی‌دانند.

* در خروج از برخی از سازمان‌های بین‌المللی به بهانه فلسطین، با تحریک و فرمان صهیونیست‌ها و مزدوری او این کار انجام شد همه تلاش خود را انجام دادند برای اینکه ایران را با مشکل مواجه کنند.  البته مشکل آنها، ایران نیست بلکه ظلم و تجاوز آنهاست. دست از تجاوز بردارند، سرزمین دیگران را که غصب کرده‌اند رها کنند، ملت فلسطین به سرزمین خودشان برمی‌گردد، کسی با آنها کاری ندارد آنها جنایت کردند و غصب کردند.

* برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند، بحث ما یهود نیست، بحث گروهی است که جنایت می‌کنند.

* شاید برخی‌ها فراموش کرده باشند روزهایی بود که هیچ‌کس جرات نمی‌کرد به میدان داعش برود. کسی جرات نمی کرد از منطقه سبز بغداد خارج شود. کسی که راه افتاد به عتبات، بغداد و شمال عراق، نیمه‌شب، شبانگاه، تنها رفت و توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا را در منطقه خنثی کرد، سردار سلیمانی بود

* نباید یادمان برود که انسان‌های بزرگ در مقاطع حساس کارهای مهمی انجام دادند، کار بزرگی انجام گرفت و بحث، بحث ایران تنها نبود. در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن همه جا آثار مجاهدت‌های شهید سلیمانی را مشاهده می‌کنید.

* ما چگونه می‌توانیم پیروز شویم و تحریم را برداریم با اتحاد و وحدت، یکپارچگی اما با دو دستگی و اختلاف که نمی‌توانیم تحریم را برداریم و مشکلات مردم را حل کنیم. آنها ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند و این نوار را منتشر کردند.

* من ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و ۳۲ سال هم در این شورا حضور داشتم.  

*{ با اشاره به گفت‌وگوهایی که در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود}: مسائل مهمی داشتیم و تصمیمات مهمی گرفته شد. خیلی از آنها را مردم نمی‌دانند. درباره مسائل مهم اختلاف نظر داشتیم. موضوعی بوده که هفت جلسه شورای امنیت ادامه دادیم تا به جمع‌بندی و تصمیم برسیم.  

*{ با اشاره به سوابق خود}: من خودم در تجربه دفاع مقدس، هم در میدان بودم و هم در دیپلماسی. من هم فرمانده پدافند هوایی و هم رییس قرارگاه خاتم‌الانبیا بودم. در شورای عالی دفاع شرکت می‌کردم و هم عضو شورای عالی پشتیبانی جنگ و هم رئیس آن بودم. رئیس کمیسیون دفاع مجلس بودم و هم در بحث‌های سیاسی مربوط به جنگ حضور داشتم و در صحنه جنگ نیز بودم.

* میدان و دیپلماسی دو مسئله‌ای هستند که این باید به آن و آن به این کمک کند، آنها دو بازو هستند که باید به یکدیگر کمک کنند. دو دست در نهایت یک کار را انجام می‌دهند. کشور ما چارچوب دقیق دارد. تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و سیاست دفاعی در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود. چه کار سیاسی مهم انجام دهیم و چه عملیات بخواهیم انجام دهیم، در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود.  

* این شورا درست شده است تا روسای قوا در آن حضور داشته، بخش‌های کشوری و لشکری در کنار یکدیگر قرار بگیرند و مسائل را بحث و بررسی می‌کنیم و در نهایت تصمیم اتخاذ شده باید به تایید مقام معظم رهبری برسد. شاید اختلاف نظر و سلیقه داشته باشیم ولی این نظرات در شورای عالی امنیت ملی بحث و بررسی می‌شود.

* در تمام مسائل مهم منطقه چه عراق، سوریه، لبنان و افغانستان و… در شورای عالی امنیت بحث می‌شد، سردار شهید سلیمانی شخصیت ویژه‌ای بود. من ۳۶ سال با ایشان بودم؛ چه در جنگ، چه در دبیرخانه و چه در شورای عالی امنیت. در روزشماری هم که منتشر خواهد شد، خواهید دید در دوره ریاست‌جمهوری چه روزهایی با ایشان ملاقات کردم یا گاهی ایشان با وزرا و مسئولان دیدار کرده‌اند.  

* شهید سلیمانی شخصیتی باهوش، مخلص، فداکار و متواضع بود. ایشان در عین حال، درباره نظرات خود صلابت داشت و به راحتی از نظرات خود دست نمی‌کشید. روی نظر خود پافشاری می‌کرد و در نهایت، وقتی نظرات جمع را می‌دید، تغییر می‌داد.  

* بهترین مشاور برای سیاست خارجی در منطقه، شهید سلیمانی بود، درباره مسائل منطقه و سیاست خارجی، اگر می‌خواستیم با فرد آشنا و دقیق مشورت کنیم، شهید سلیمانی بود. نباید بگوییم یک بخش، سیاسی و فعالیت دیپلماتیک است و بخش دیگر، فعالیت نظامی است. در بخش‌های دیگر نیز همینطور است. در اقتصاد هم کسانی که سیاستگذاری می‌کنند و کسانی که در بازار فعالیت می‌کنند، باید در کنار یگدیگر عمل کنند.

* من به ملت ایران می‌گویم ما در دولت به نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، بسیج و نیروهای انتظامی  احترام می‌گذاریم، از آنها به عنوان نیروهایی که برای حفظ امنیت، قدرت و توانمندی کشور شبانه‌روز عمل می‌کنند، تشکر می‌کنیم. چه در دفاع مقدس، چه در دفاع از حرم و چه در داخل کشور برای حفظ امنیت و چه در سیل، کرونا و زلزله، حضور داشتند. هیچ گونه فاصله‌ای بین دولت و سپاه، ارتش و بسیج وجود ندارد.

* ما در بسیاری از جلسات در کنار هم می‌نشینیم و بحث می‌کنیم. در شورای عالی امنیت کنار هم می‌نشینیم و حتی در ستادهای مربوط به کرونا کنار هم می‌نشینیم و همدیگر را یاری می کنیم. در بخش‌های فضای مجازی و خیلی جاهای دیگر در کنار هم می نشینیم و مسایل را حل و فصل می کنیم. احترام آنها به عنوان کسانی که از کشور و تمامیت ارضی دفاع می کنند و قدرت ملی ما هستند جای هیچ تردید نیست.

* شخص سردار سلیمانی به عنوان یک شخصیت فعال، باهوش ، مخصل و ایثارگر و فداکار در صحنه های مختلف همیشه مورد احترام ما است. بارها به او می گفتم سفری که می خواهی بروی سفر خطرناکی است و خودش هم حس می کرد. به او می گفتم امروز نرو می گفت لازم است که بروم. 

* این نکته را مردم بدانند سردار سلیمانی تنها در منطقه فعالیت نظامی و دفاعی نمی کرد فعالیت دیپلماتیک هم می‌کرد. سردار سلیمانی به راحتی با یک مرجع تقلید، یک رییس جمهور و یک وزیرخارجه ملاقات می کرد و حرف می زد. یک شخصیت جامعی بود با ویژگی‌هایی که مورد احترام ما است.

* همیشه ما به شخصیت‌های پرافتخاری شبیه به سردار سلیمانی فخر می کنیم و مردم ما هم این چنین هستند. البته به کادر دیپلماتیک مان هم افتخار می‌کنیم. چرا که آنها در صحنه های مختلف حضور دارند و امروز هم در صحنه هستند و مداوم تلاش و فعالیت می‌کنند.

* نگذاریم دشمن مسایل را بزرگنمایی کند چرا که دشمن همیشه این کار را می کند. دشمن دنبال اختلاف است ما نباید به او اجازه دهیم باید بگونه‌ای عمل کنیم که آنها بدانند مسیر آنها به جایی نمی رسد و راهشان بن بست است. این عمل و تلاش ما است که باید این کار را انجام دهیم.

* از صدا و سیما، روزنامه‌ها، مسئولین سیاسی، نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و از همه می خواهم در این ماجرا با صبر و حوصله و دقت اگر گره ای ایجاد شده این گره را با دست باز کنند. نگذاریم دشمن سواستفاده کند. شرایط ما شرایط خاصی است و هنوز درگیر جنگ اقتصادی، کرونا، ‌خشکسالی و طرح‌های نیمه تمام هستیم و در کنار آن خودمان را باید برای یک انتخابات پرشور آماده کنیم بنابراین یادمان نرود که وظایف بسیار سخت و سنگینی بر عهده داریم.

* کشور دچار دوشقگی،‌ اختلاف و شکاف آن طوری که دشمنان آرزو دارند هیچ نخواهند دید. صهیونیست‌ها،‌ ارتجاع منطقه و آمریکا بدانند. ما اگر جایی مساله‌ای داشته باشیم که حل نشود فصل الخطاب ما رهبر معظم انقلاب است. اگر جایی دو قوه مشکل دارند و یا دولت مشکلی دارد به ایشان مراجعه می کنیم و ایشان طبق قانون اساسی و احکام شرعی فصل الخطاب ما خواهد بود و همیشه ایشان به دولت در مسایل مختلف کمک کرده است. در مساله هسته‌ای چهارچوب را ایشان اعلام و مشخص کرده است و ما هم طبق همان چارچوب عمل خواهیم کرد. ملت ما به اهداف بلند خود خواهد رسیدو دشمنان ما هیچ زمانی موفق نخواهند شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *