اسکار ۲۰۲۱ برندگانش را شناخت/ کلویی ژائو دومین کارگردان زن برنده


نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار صبح امروز برگزار و برندگان این دوره معرفی شدند.

ه نقل از ورایتی، مراسم اسکار امسال که با فاصله‌ای ۴۴۱ روزه از مراسم قبلی و برای اولین بار در دوران کرونایی برگزار شد، برندگان خود را معرفی کرد.

برندگان جوایز اسکار ۲۰۲۱ عبارتند از:

بهترین فیلم: «سرزمین آوارگان»

بهترین بازیگر مرد: آنتونی هاپکینز برای «پدر»

بهترین بازیگر زن: فرانسیس مک‌دورماند برای «سرزمین آوارگان»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: دنیل کالویا برای «یهودا و مسیح سیاه»

بهترین بازیگر زن نقش مکمل: یو-جونگ یئون برای «میناری»

بهترین کارگردان: کلویی ژائو برای «سرزمین آوارگان»

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «پدر» – کریستوفر همپتون و فلوریان زلر

بهترین فیلمنامه اوریجینال: «زن جوان نویدبخش» – امرالد فنل

بهترین طراحی لباس: «بلک باتم ما رینی» – آن راث

بهترین موسیقی: «روح» – ترنت رزنور، آتیکوس راس، جان باتیست

بهترین انیمیشن کوتاه: «هر اتفاقی بیفتد دوستت دارم» از نتفلیکس

بهترین فیلم کوتاه: «دو غریبه دور» ساخته کوین دورانت و مایک کانلی

بهترین مستند بلند: «معلم اختاپوس من» ساخته پیپا ارلیش، جیمز رید و کریگ فاستر

بهترین مستند کوتاه: «کولت» ساخته آنتونی جیاچینو و آلیس دویارد

بهترین فیلم بین‌المللی: «یک دور دیگر» ساخته توماس وینتربرگ از دانمارک

بهترین صدا: «آوای متال» – نیکلاس بکر، جیمی بکشت، میشل کوتولنس، کارلوس کوترز و فیلیپ بلد

بهترین طراحی تولید: «منک» – دونالد گراهام برت برای طراحی تولید و جان پاسکال برای طراحی صحنه

بهترین تدوین: «آوای متال» – میکل ای.جی.نیلسن

بهترین فیلمبرداری: «منک» – اریک مِسِراشمیت

بهترین جلوه‌های ویژه: «تنت»- اندرو جکسون، دیوید لی، اندرو لاکلی و اسکات فیشر

بهترین انیمیشن بلند: «روح» از پیکسار

بهترین چهره‌پردازی و مو: «بلک باتم ما رینی» – سرجیو لوپز-ریورا، میا نیل، جامیکا ویلسون

بهترین ترانه: «یهودا و مسیح سیاه» – «مبارزه برای تو» موسیقی ساخته اچ.ای.آر و درنست امیل – ترانه از اچ.ای.آر و تیارا توماس

لحظه‌های به یادماندنی از اسکار نود و سوم/ شگفتی‌ها و جاماندگان

در این مراسم که برای سومین سال متوالی بدون حضور مجری برگزار شد، کینگ نخستین جایزه اسکار را که بهترین فیلمنامه اوریجینال بود به امرالد فنل اهدا کرد.

تجلیل دنیل کالویا از یک فعال حقوق سیاهان

دنیل کالویا که برای بازی در «یهودا و مسیح سیاه» برنده اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد در سخنان دریافت جایزه از فرد همپتون رییس حزب پلنگ سیاه تشکر کرد. وی در این فیلم در نقش این شخصیت بازی کرده است.

وی گفت: چه مردی. ما چقدر خوشبختیم که در عصری زندگی کردیم که او حضور داشت. برای نوری که او پراکند از وی متشکرم. او ۲۱ سال روی زمین زندگی کرد و راهی برای صبحانه دادن به بچه‌ها پیدا کرد. به آنها آموزش داد، مراقبت رایگان پزشکی انجام داد و در برابر همه مشکلات این کارها را کرد. او به من راه را نشان داد، به من آموخت، همه بچه‌های حزب پلنگ سیاه به من نشان دادند چطور خودم را دوست داشته باشم و آنها عشق را به جامعه سیاه و دیگر جوامع سرریز کردند.

همپتون سال ۱۹۶۹ در ۲۱ سالگی کشته شد. کالویا سال ۲۰۱۸ برای بازی در «برو بیرون» جوردن پیلی اولین نامزدی اسکارش را کسب کرده بود.

برد بزرگ نتفلیکس

اسکار امسال شب بزرگی برای نتفلیکس بود که در مجموع ۷ جایزه به خانه برد و از همه استودیوهای دیگر موفق‌تر ظاهر شد. با این حال این استودیو از بردن جایزه بهترین فیلم باز ماند و در بخش بازیگری نیز جایزه‌ای نصیبش نشد. این استودیو در مجموع ۳۶ نامزدی کسب کرده بود که آن هم بیشتر از هر استودیوی دیگر حاضر در فهرست نامزدها بود. «منک»، «بلک باتم ما رینی»، مستند بلند «معلم اختاپوس من»، فیلم کوتاه «دو غریبه دور» و انیمیشن کوتاه «هر اتفاقی بیفتد هم دوستت دارم» فیلم‌های برنده نتفلیکس بودند.

در مجموع نتفلیکس در ۲۲ بخش از ۲۳ بخش اسکار حداقل یک نامزد داشت. این کمپانی سال ۲۰۲۰ تنها ۲ جایزه از ۲۴ نامزدی‌اش برده بود.

وارنر برادرز پس از نتفلیکس دیگر استودیوی برنده بود و پس از آن سرچلایت پیکچرز متعلق به دیزنی جای داشت. سرچلایت سازنده «سرزمین آوارگان» سه جایزه برد که شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن بود. برادران وارنر هم برای «یهودا و مسیح سیاه» و «تنت» سه جایزه برد.

آمازون استودیوز نیز برای «آوای متال» ۲ جایزه دریافت کرد. این استودیو در مجموع ۱۲ نامزدی کسب کرده بود. پیکسار دیزنی نیز ۲ جایزه برای «روح» برد و سونی پیکچرز هم برای «پدر» با ۲ جایزه اسکار به خانه رفت.

بازیگر کره‌ای تاریخ ساز شد

یو-جونگ یئون برای بازی در «میناری» به عنوان اولین بازیگر زن کره‌ای برنده اسکار تاریخ‌ساز شد. وی دومین بازیگر آسیایی است که جایزه بازیگری اسکار را دریافت کرده است.

وی جایزه‌اش را از دست برد پیت دریافت کرد که با کمپانی «پلن بی» از تهیه‌کنندگان «میناری» بود. وی سخنرانی‌اش را بازیگوشانه با کنایه‌ای به نبودن برد پیت در صحنه‌های فیلمبرداری شروع کرد و گفت: سرانجام شما را دیدم. ملاقات شما افتخاری است.

این شوخ طبعی که برای مراسم سه ساعته ضروری بود، ادامه یافت و وی گفت: نمی‌توانم باور کنم اینجا هستم. خوب بگذارید خودم را جمع کنم و ادامه داد: همان طور که می‌دانید من اهل کره هستم نام من یو-جونگ یئون است اما بیشتر اروپایی‌ها به من یو یون می‌گویند. بعضی‌ها هم مرا یو-جونگ صدا می‌زنند. همه‌تان را امشب می بخشم.

وی همچنین به تجلیل از دیگر رقبایش پرداخت و گفت همه نامزدها، ما پنج نفر برنده ۵ فیلم بودیم. امشب که من اینجا هستم فقط کمی شانس بیشتر داشتم. شاید هم این به معنی مهمان‌نوازی آمریکایی برای یک کره‌ای باشد. وی سخنانش را با تشکر از پسرانش به پایان برد و گفت: آنها مرا وادار کردند بیرون بروم و کار کنم. وی با بلند کردن مجسمه اسکارش گفت: این هم نتیجه‌اش است، چون مامان خیلی سخت کار کرد.

یون ۷۳ ساله بیش از ۴۰ سال در سینما و تلویزیون فعالیت کرده است. وی به عنوان مریل استریپ کره جنوبی شناخته می‌شود، هر چند خودش این مقایسه را چاپلوسانه می‌خواند و آن را رد می کند.

تغییر مکان مراسم و نبودن ارکستر

از شگفتی‌های اسکار نود و سوم باید از تغییر بزرگ محل برگزاری مراسم یاد کرد که در یک مکان جدید یعنی یونیون استیشن برگزار شد.

در مراسم اسکار شب پیش هیچ ارکستری حضور نداشت و تنها «کستلاو» به عنوان دی جی موسیقی متن سخنرانی‌ها را اجرا کرد.

تاریخ سازی کلویی ژائو

کلویی ژائو به عنوان دومین برنده زن در بخش کارگردانی تاریخ‌ساز شد.

دست خالی ماندن «دادگاه شیکاگو ۷»

از باورنکردنی‌ها این بود که «دادگاه شیکاگو ۷» که در ۶ بخش نامزد بود، هیچ جایزه‌ای نبرد در حالی که در جوایز انجمن بازیگران جایزه گروه بازیگران را از آن خود کرده بود. با این حال آرون سروکین کارگردان فیلم به زودی با فیلم جدیدی برمی‌گردد. وی در حال فیلمبرداری «بودن در ریکاردوز» با بازی نیکول کیدمن، خاویر باردم و جی.کی.سیمونز است.

رقابت سخت بازیگران زن

اینکه فرانسیس مک‌دورماند این جایزه را برد جای تعجب ندارد و او سومین اسکار بازیگری‌اش را دریافت کرد. اما در دیگر جوایز فصل آندرا دی جایزه گلدن گلوب را برد، وایولا دیویس جایزه انجمن بازیگران و کری مولیگان جایزه منتخب منتقدان و اسپریت را از آن خود کردند.

چادویک بوزمن برنده نشد

اهدای جایزه به آنتونی هاپکینز برای «پدر» نیز تعجب برانگیز شد زیرا انتظار می‌رفت این جایزه از آن چادویک بوزمن برای «بلک باتم ما رینی» شود. وی هم برنده گلدن گلوب و هم انجمن بازیگران شده بود و آنتونی هاپکینز البته از سوی بفتا برنده این جایزه شد. هاپکینز دومین جایزه اسکارش را دریافت کرد و ۲۰ سال پس از بردن اولین اسکار برای «سکوت بره‌ها» این موفقیت را به دست آورد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *